Öğrenciler

Değerli Öğrenciler,

Sizleri geleceğe uğurlayacağımız 152. Mezuniyet Töreninde, yakınlarınızla birlikte heyecan ve mutluluğunuzu paylaşmanın gururu içindeyiz.

Öğrenciliğinizi sonlandırıp Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak sizlerle kuracağımız yeni bağı kutladığımız törenlerin çoşku ve uyum içerisinde geçmesini sağlamak için bu sayfalardaki bilgileri dikkatle okumanızı rica ederiz.

Tören ile ilgili sorularınızı İletişim sayfasındaki ilgili birimlere yöneltebilirsiniz.

Hepinizi şimdiden kutluyoruz!

 
Mezuniyet İçin Başvuru

2019 Haziran döneminde mezun olacak öğrencilerin diploma alabilmeleri için mezuniyet başvurusu yapmaları gerekmektedir. Mezuniyet başvurusu bağlantısına ÖBİKAS sistemi üzerinde Öğrenci Bilgileri sayfasından ulaşılabilir. Mezuniyet başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 
Cübbe ve Kep

Mezuniyet törenine katılacak tüm öğrencilerin tören sırasında cübbe ve kep giymesi gerekmektedir. (İlgili ÜYK kararı)

Cübbe ve keplerinizi BÜ Logolu Ürünler Mağazası'ndan temin edebilirsiniz.

Cübbe ve Kep alabilmek için öncelikle Mezunlar Ofisi'nden mezun durumunda olduğunuzu gösteren belgenizi almalısınız.

Mezunlar Ofisi: Güney Kampüs, Albert Long Hall, Zemin Kat

BÜ Logolu Ürünler Mağazası: Güney Kampüs, 1. Erkek Yurdu Altı, Çarşı

Cübbe ve keplerinizi 12 Haziran - 4 Temmuz 2019 tarihleri boyunca hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında BÜ Logolu Ürünler Mağazasından alabilirsiniz.

Ödemeler nakit yapılacaktır. 

Cübbe ve Kep Satın Alma Ücreti: 70 TL 

Lisansüstü öğrencilerinin cübbe üzerine giymesi gereken yakalık ücreti: 30 TL

 
Genel Tören için Davetiyeler

5 Temmuz 2019 günü, Uçaksavar Spor Tesisleri'nde gerçekleşecek Mezuniyet Töreni davetiyesi dağıtımı, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü itibariyle Mezunlar Ofisi tarafından yapılacaktır. 04 Temmuz 2019 tarihine kadar Pazartesi-Salı-Çarşamba 09:00-17:00, Perşembe-Cuma 10:00-19:30 saatleri arasında davetiyelerinizi alabilirsiniz.

Genel Törene katılmak için kendinize ve konuklarınıza Mezunlar Ofisi’nden QR kodlu elektronik davetiye almanız gerekmektedir. Sizler Uçaksavar Spor Tesisleri mezun kapısından QR kodlu elektronik davetiyelerinizi ve fotoğraflı kimliklerinizi ibraz ederek tören alanına giriş yapacaksınız. Konuklarınız ise Uçaksavar Spor Tesisleri davetli kapılarından QR kodlu elektronik davetiyeleri ile tören alanına giriş yapabileceklerdir. Her bir mezun adayının en fazla 3 misafiri için davetiye hakkı bulunmaktadır.

Davetiyeler bir kişilik olup tören alanındaki yer kısıtından dolayı davetiyesi bulunmayanların alana girmesi kesinlikle mümkün olmayacaktır.

 
Genel Törene Katılım Koşulu

5 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşecek Genel Tören'e katılım koşulunu bildiren Üniversite Yönetim Kurulu kararı:

"Üniversite Yönetim Kurulu'nun 08.05.2019 tarih ve 2019/10 sayılı toplantısında, 2018/2019 Akademik Yılı II. Yarıyılında üniversitede aktif statüde kayıtlı olmak şartıyla, (kayıtlı olduğu programın mezuniyet kredisi) ile (2018/2019 bahar yarıyılı başı itibariyle tamamladığı krediler ile aynı yarıyılda aldığı kredi toplamı) farkı 15 ve altında olan lisans öğrencilerinin mezuniyet törenine katılabilmelerine oy birliği ile karar verildi."

 

 
Genel Tören Akışı

Uçaksavar Spor Tesisleri

Genel Tören için 05 Temmuz 2019 Cuma günü saat 09.00'da cüppe ve keplerinizi giymiş olarak Superdorm otoparkında toplanınız.

Tören, önce mezunlar daha sonra da öğretim elemanlarının tören alanına yürüyüşleri ile saat tam 10:00'da başlayacaktır. Tören yürüyüşü bittikten sonra gelen mezunların sahaya alınmaları mümkün olmayacaktır.

Akademik birimlere göre sıraya girilir. Görevlilerin yönlendirmelerine uyularak sahaya girilir

Tüm mezunlar yerlerini aldıktan sonra, öğretim elemanları tören alanına gelip kendilerine ayrılan yere yerleşir.

Tören Akışı

  1. Mezunların yürüyüşü
  2. Öğretim elemanlarının yürüyüşü
  3. İstiklal Marşı
  4. Tören Konuşmalar
  5. Mezuniyet Ödülleri'nin Dağıtımı
  6. 50.yıl Mezunlarının takdimi
  7. Doktora derecesi alan mezunların öğretim üyelerinin yanına çağrılışı
  8. Öğretimde Üstün Başarı ve Lisans Derecesi ödüllerinin dağıtımı
  9. Lisansüstü ve Lisans mezunlarının takdimi
  10. Program bitişinin ilanı