Öğrenciler

Değerli Öğrenciler,

Sizleri geleceğe uğurlayacağımız 150. Mezuniyet Töreninde, yakınlarınızla birlikte heyecan ve mutluluğunuzu paylaşmanın gururu içindeyiz.

Öğrenciliğinizi sonlandırıp Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak sizlerle kuracağımız yeni bağı kutladığımız törenlerin çoşku ve uyum içerisinde geçmesini sağlamak için bu sayfalardaki bilgileri dikkatle okumanızı rica ederiz.

Tören ile ilgili sorularınızı İletişim sayfasındaki ilgili birimlere yöneltebilirsiniz.

Hepinizi şimdiden kutluyoruz!

Mezuniyet İçin Başvuru

2017 Haziran döneminde mezun olacak öğrencilerin diploma alabilmeleri için mezuniyet başvurusu yapmaları gerekmektedir. Mezuniyet başvurusu bağlantısına ÖBİKAS sistemi üzerinde Öğrenci Bilgileri sayfasından ulaşılabilir. Mezuniyet başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Cübbe ve Kep

Mezuniyet törenine katılacak tüm öğrencilerin tören sırasında cübbe ve kep giymesi gerekmektedir. (İlgili ÜYK kararı)

Cübbe ve Kep Satın Alma Ücreti: 45 TL

Lisansüstü öğrencilerinin cübbe üzerine giymesi gereken yakalık ücreti: 22TL

Törene katılacak öğrencilerimiz; cübbe ve keplerini 1-23 Haziran 2017 tarihleri arasında Mezunlar Ofisi’nden (Güney Kampüs, Albert Long Hall, Zemin Kat) 10.00-16.00 saatleri arasında ödeme dekontu ibraz ederek veya nakit ödeme karşılığında alabilirler.

Banka yolu ile ödeme yapacak olan öğrencilerimizin ödeme yaparken açıklama olarak cübbe kep ve öğrenci numarasını mutlaka yazdırması gerekir.

Cübbe kep ödemeleri için Banka Bilgisi:
TEB Bebek Şubesi (Şube Kodu: 48)
Hesap Adı: Boğaziçi Ünv. Sağ. Kült.Spr..Daire Bşk. Sosyal Tesis İşt..
Hesap No: 343 08 771
IBAN:TR 89 0003 2000 0000 0034 3087 71

Davetiyeler

Mezuniyet Başvuru Formu'nu doldurup, ilgili birimlerden onay ve imzaların alınmasını tamamladıktan sonra Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü'ne teslim ederek Mezuniyet Töreni davetiyelerinizi (en fazla 3 adet) alabilirsiniz.

Yaz dönemi sonunda mezun olabilecek öğrenciler de Mezuniyet Töreni'ne katılabilirler.

Genel Tören Akışı

Uçaksavar Spor Tesisleri

Genel Tören için 21 Haziran 2017 Çarşamba günü saat 17:00'da cüppe ve keplerinizi giymiş olarak Superdorm otoparkında toplanınız.

Tören, önce mezunlar daha sonra da öğretim elemanlarının tören alanına yürüyüşleri ile saat tam 18:00'da başlayacaktır. Tören yürüyüşü bittikten sonra gelen mezunların sahaya alınmaları mümkün olmayacaktır.

Akademik birimlere göre sıraya girilir. Görevlilerin yönlendirmelerine uyularak sahaya girilir

Tüm mezunlar yerlerini aldıktan sonra, öğretim elemanları tören alanına gelip kendilerine ayrılan yere yerleşir.

İstiklal Marşının okunmasından sonra oturulur.

Doktora ve Yüksek Lisans mezunları Enstitü Müdürü'nün takdimi ile ayağa kalkıp tekrar yerlerine oturur.

Doktora derecesi alan mezunlar Tören Yöneticisi'nin daveti ile Öğretim Üyelerinin oturma alanında yerlerini alırlar.

Mezunlar Fakülte Dekanı'nın/Yüksekokul Müdürü'nün takdimi ile ayağa kalkıp tekrar yerlerine oturur.

Programın bitişi tören yöneticisi tarafından ilan edilir. Tüm mezunlar hep birlikte ayağa kalkıp keplerinin püsküllerini sağdan sola çevirir. Keplerin havaya atılmasının ardından mezunlar, öğretim üyelerinin oluşturduğu koridordan geçerek tören alanını terk eder.

  1. Yürüyüş DüzeniAkademik birimlere göre sıraya girilir. Görevlilerin yönlendirmelerine uyularak sahaya girilir
  2. Öğretim elemanlarının yürüyüşüTüm mezunlar yerlerini aldıktan sonra, öğretim elemanları tören alanına gelip kendilerine ayrılan yere yerleşir.
  3. İstiklal Marşıİstiklal Marşının okunmasından sonra oturulur.
  4. Rektör’ün Açılış Konuşması
  5. Tören Konuşmaları
  6. Ödüllerin dağıtımı
  7. Lisansüstü mezunlarının takdimiDoktora ve Yüksek Lisans mezunları Enstitü Müdürü'nün takdimi ile ayağa kalkıp tekrar yerlerine oturur.
  8. Doktora derecesi alan mezunların öğretim üyelerinin yanına çağrılışıDoktora derecesi alan mezunlar Tören Yöneticisi'nin daveti ile Öğretim Üyelerinin oturma alanında yerlerini alırlar.
  9. Lisans mezunlarının takdimiMezunlar Fakülte Dekanı'nın/Yüksekokul Müdürü'nün takdimi ile ayağa kalkıp tekrar yerlerine oturur.
  10. Program bitişinin ilanıProgramın bitişi tören yöneticisi tarafından ilan edilir. Tüm mezunlar hep birlikte ayağa kalkıp keplerinin püsküllerini sağdan sola çevirir. Keplerin havaya atılmasının ardından mezunlar, öğretim üyelerinin oluşturduğu koridordan geçerek tören alanını terk eder.

Tören Alanı / Düzen