Öğrenciler

Değerli Mezunlarımız,

Sizleri geleceğe uğurlayacağımız 153. Mezuniyet Töreninde, yakınlarınızla birlikte heyecan ve mutluluğunuzu paylaşmanın gururu içindeyiz.

Öğrenciliğinizi sonlandırıp Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak sizlerle kuracağımız yeni bağı kutladığımız törenimizin coşku ve uyum içerisinde geçmesini sağlamak için bu sayfalardaki bilgileri dikkatle okumanızı rica ederiz.

Tören ile ilgili sorularınızı İletişim sayfasındaki ilgili birime yöneltebilirsiniz.

Hepinizi şimdiden kutluyoruz!

 

153. Mezuniyet Töreni

Değerli Mezun Adaylarımız,

 

Tüm dünyayı derinden etkileyen COVID 19 üniversitemizin rutin işleyişinde de zaruri değişikliklere neden oldu. Bu zor dönemde öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği öncelikli hale geldi. Aldığımız tedbirler çerçevesinde 2019-2020 ilkbahar döneminde kampüslerimiz ve yurtlarımız zorunlu haller dışında kapatılırken, en hızlı şekilde uzaktan eğitim altyapısı oluşturularak eğitimin aksaksız tamamlanması için harekete geçildi. Bu süreçte rol alan tüm öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza ve tabii sürece destek vererek eğitim programlarının tamamlanmasını sağlayan siz değerli öğrencilerimize çok teşekkür ederim. Elbette 157 yıllık tarihinde zaman zaman zor dönemlerden geçen bu kurum, her zorluktan ileriye yönelik dersler edinerek çıkmış ve güçlenmiştir. Bu kez de böyle olacağına gönülden inanıyorum…

 

COVID 19 ile gelişen durumla birlikte uzaktan eğitime geçiş zor bir karar oldu. Kampüs nüfusumuzun dönem ortasında dağılmasını izlemenin hüznü tarif edilemez olsa da, biz hala Boğaziçi Üniversitesiyiz. Bizi bir topluluk olarak tanımlayan ve birleştiren kalıcı değerlere sahibiz ve bu muhteşem kurumla bağlantı içinde kalmaya devam etmemiz hepimiz için çok önemli.

 

Tüm bu olağanüstü şartlar Boğaziçili olmanın, Boğaziçi camiasının  önemini bir kez daha gösterdi. Bu zor dönemde dayanıklılığını daha da güçlendiren bir topluluk olduğumuzu  görmek  geleceğe olan güvenimizi tazeledi. Boğaziçi’nin bizi şekillendiren  güçlü gelenekleri ve köklü değerleri gibi acil durumlarda hızlı ve doğru çözüm üreten yönlerimizi de sınamış, yeni yetenekler kazanmış olduk.   

 

Sizlerin ve çalışanlarımızın sağlık koşullarını elimizden gelenin en iyisi ile karşıladıktan sonra bir diğer öncelikli konumuz eğitimin aksamadan devamını sağlamaktır. Üniversitemizin eğitim öğretiminin önemli unsurları arasında geleneksel birliktelikler, özellikle de mezuniyet törenleri hayatımızda bir kez yaşadığımız önemli anılarımız arasındadır. 

 

COVID 19 salgını nedeniyle eğitim hayatınızı kampüs yaşamının tüm güzelliklerinden uzakta tamamlamak zorunda kaldınız. Bu hasreti bir nebze de olsa gidermek, çok büyük çabalarla bugün mezun olduğunuz bu değerli kurumdan değerli bir mezuniyet anısıyla ayrılmanızı sağlamak ve size öğrenci olarak veda etmek fakat mezun olarak hoş geldiniz diyebilmek  için COVID 19 şartlarında dahi size mezuniyet töreni deneyimini sunabilmenin çabası içindeyiz.  

 

Arkadaşlarınızla, hocalarınızla mesafeli de olsa yüz yüze vedalaşmak için koşulların elvermesi halinde 153. Mezuniyet Törenimizi 18 Ağustos 2020, Salı günü kampüste, sizlerle birlikte yapmayı hedefliyoruz.

 

Bu törenin en sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için tüm şartları göz önüne alarak Mezuniyet Törenimizi aşağıdaki esaslara göre uygulama kararı aldık:

 

1.    153. Mezuniyet Töreni sadece mezunlar ve öğretim üyelerinin katılımı ile yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi esaslarına göre yapacağımız törenimizi önceki yıllarda olduğu gibi misafirlerimizle birlikte yapmamız mümkün değildir. Misafirlerle birlikte  8.000 kişinin uygun fiziksel şartları sağlayacak şekilde bir arada bulunmasını sağlayacak koşullar yoktur. 

2.    Mezunlar, Uçaksavar Spor Sahasında sağlık ve mesafe kurallarına uygun olarak yerleşecek, her bir mezunun oturacağı yer önceden sizlere dağıtılacak davetiye ile belirlenecektir.  Bu davetiyeye sahip olanlar temassız elektronik kod okuma yöntemi ile kendilerine ayrılan kapılardan ve belirtilen zaman arasında tören alanına girebilecektir.

3.    Sağlık önlemleri çerçevesinde alana girişleri kontrollü şekilde yapabilmek amacıyla tören alanında 4 ayrı giriş kapısı oluşturulacak, her bir mezunun hangi kapıdan alana girebileceği davetiyesi ile bildirilecektir.

4.    Alanda maske takmak zorunlu olacaktır.

5.    Mezun adaylarımız ve öğretim üyelerimiz dışında misafirlerinizin tören alanında bulunması mümkün olamayacağı için, tören ayrıca birden fazla kamera ile canlı olarak yayınlanacaktır.

6.    Mezuniyet töreninde giyilecek cübbe ve kepler hem logolu ürünler mağazasında hem de çevrimiçi satış yoluyla alınabilecektir. 

7.    Önceki yıllardan farklı olarak Fakülte/Yüksekokul ve Enstitüler ayrı diploma törenleri yapmayacak, dekanlar, enstitü ve yüksekokul müdürlerimiz mezunlarımıza ortak törende hitap edecektir. 

8. Törene katılım durumunuz bir kayıt sistemi ile önceden belirlenecek ve katılım sağlayacak mezunlarımızın diplomaları tören alanında verilecektir. Törene katılamayacağını beyan eden mezunlarımızın diplomaları tören tarihinden önce kargoya verilerek adreslerine gönderilecektir.

9. Konuşmaların ve ödüllerin verilmesinin ardından, tören sonunda  mezunlarımız mesafelerini koruyarak, tören yürüyüşüyle alandan ayrılacaktır.

10. Mezuniyet töreni toplu olarak sadece bir gün içinde gerçekleştirilecek, ancak kampüsler tüm yeni mezunlarımıza önceden belirlenecek sağlık kuralları çerçevesinde, belli saatler arasında  mezuniyet haftası boyunca açık olacaktır.

 

Kuşkusuz tören tarihine kadar salgının seyri ve yetkililerin alacağı kararlar törenin gerçekleşebilmesinde belirleyici olacaktır. Ancak zorlayıcı bir engel olmadıkça üniversitemizin tüm yetkilileri bu kısıtlayıcı şartlara rağmen sizleri üniversitemizden yüz yüze uğurlayabilmek için var güçleri ile çalışmaktadır.  Bu sayfadan tören uygulamasına yönelik bilgiler önümüzdeki günler süresince aşamalı olarak paylaşılacaktır. 

Olağan dışı ve zor şartlarda da olsa bu özel günü coşku ile kutlarken tüm mezun adaylarımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

153. dönem mezunlarımıza hayatlarında başarılar dilerim.

 

Prof. Dr. Mehmed Özkan

Rektör

Mezuniyet İçin Başvuru

2020 bahar döneminde mezun olacak öğrencilerin diploma alabilmeleri için mezuniyet başvurusu yapmaları gerekmektedir. Mezuniyet başvurusu bağlantısına ÖBİKAS sistemi üzerinde Öğrenci Bilgileri sayfasından ulaşılabilir. Mezuniyet başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

 
Cübbe ve Kep

Mezuniyet törenine katılacak tüm öğrencilerin tören sırasında cübbe ve kep giymesi gerekmektedir. (İlgili ÜYK kararı)

Cübbe ve keplerinizi https://1863bogazici.com adresinden veya 17-18 Ağustos 2020 tarihlerinde Güney Kampüs orta alanda açılacak mağazadan temin edebilirsiniz. 

Cübbe ve Kep Ücreti: 80 TL 

Lisansüstü öğrencilerinin cübbe üzerine giymesi gereken yakalık ücreti: 40 TL

 

 

 

Mezuniyet Töreni QR Kodlu Davetiye Dağıtımı

18 Ağustos 2020 günü, Uçaksavar Spor Tesisleri'nde gerçekleşecek 153. Mezuniyet Töreni'ne mezunlarımız QR kodlu ve yer numaralı davetiyeler ile katılabilecektir. Davetiyelerin dağıtımı 12 Ağustos Çarşamba günü çevrimiçi yöntemle yapılacaktır. 153. Mezuniyet Töreni kayıt formunda daha önce mezuniyet törenine katılacağını beyan eden ve mezuniyet hakkı almış mezunlarımız kendilerine gönderilecek linke girerek davetiyelerini alabileceklerdir.

Uçaksavar Spor Tesisleri mezun kapılarından QR kodlu elektronik davetiyelerinizi ve fotoğraflı kimliklerinizi ibraz ederek tören alanına giriş yapacaksınız. 

Tören alanında her bir mezunumuz davetiyesinde belirtilen yer numarası ile eşleşen sandalyeye oturacaktır.

Davetiyesi bulunmayanların alana girmesi kesinlikle mümkün olmayacaktır.

 

 
Mezuniyet Törenine Katılım Koşulu

Üniversite Yönetim Kurulu'nun 22.07.2020 gün, 2020/18 sayılı toplantısında, 2019-2020 akademik yılı Güz/ Bahar döneminde kayıtlı olduğu programın mezuniyet kredisini başarıyla tamamlayarak mezuniyete hak kazanan öğrencilerin mezuniyet törenine katılabilmelerine oy çokluğuyla karar verilmiştir. 

 
Mezuniyet Töreni Akışı

 

Tören alanı: Uçaksavar Spor Tesisleri

Mezuniyet Töreni için 18 Ağustos 2020 Salı günü cübbe ve keplerinizi giymiş olarak davetiyelerinizde belirtilen giriş kapısında bulunmanız gerekmektedir. Tören alanına giriş saatleri farklı akademik birimler ve programlara göre değişiklik gösterecek ve bu bilgi de davetiyelerinizin üzerinde bulunacaktır. 

Ateşi 38 derecenin üzerinden bulunanlar tören alanına giremeyecektir. Tüm katılmcıların ve çalışanların alanda maske takması zorunlu olacaktır.

Tören, mezunların yerleşimi ardından öğretim elemanlarının tören alanına yürüyüşleri ile saat tam 17:30'da başlayacaktır. Öğretim üyelerinin  yürüyüşü bittikten sonra gelen mezunların sahaya alınmaları mümkün olmayacaktır.

Davetiyenizde belirtilen mezun giriş kapısına gidilir. Görevlilerin yönlendirmelerine uyularak sahaya girilir.

Tüm mezunlar yerlerini aldıktan sonra, öğretim elemanları tören alanına gelip kendilerine ayrılan yere yerleşir.

Tören Akışı

1.     Mezunların Yerleşimi ve Diploma Dağıtımı 

2.     Öğretim elemanlarının yürüyüşü

3.     İstiklal Marşı

4.     Tören Konuşmaları

5.     Mezuniyet Ödüllerinin Dağıtımı

6.     Doktora derecesi alan mezunların öğretim üyelerinin yanına daveti

7.     Öğretimde Üstün Başarı ve Lisans Derecesi ödüllerinin dağıtımı

8.     Lisansüstü ve Lisans mezunlarının takdimi

9.     Tören Yürüyüşü

 

 

 

 

Diploma Dağıtımı

Törene katılacağını daha önce bildiren mezunlarımızın diplomaları kendilerine tören alanında teslim edilecektir. Her bir mezunumuzun diplomasını alacağı masa numarası kendisine gönderilecek elektronik davetiyede yer alacaktır.

Mezuniyet Tören Alanı Yerleşim Planı

153. Mezuniyet Töreni Yürüyüş Planı

Tören Sonrası Fotoğraf & Video