2015

Boğaziçi Üniversitesi 148. Dönem Mezuniyet Töreni Misafir Konuşmacısı Sayın Dr. Kenan E. Şahin

Dr. Kenan E. Şahin, Robert Akademisi’ni 1957 yılında tamamladıktan sonra AFS programı kapsamında gittiği Kaliforniya’da lise diploması alır. Ardından İstanbul’a geri dönüp Robert Lise’ye ikinci sınıftan başlar ve bir sene sonunda ABD’den aldığı lise diploması ile Robert Yüksek Okulu’na kabul edilir. Yüksek Okul’da geçirdiği iki sene sonunda tam bursla olarak Massachusetts Institute of Technology’e (MIT) kabul edilir ve üçüncü sınıfa geçiş yapar. 1963’te MIT’den lisans derecesi ile mezun olur. 1968’de MIT’den doktora derecesini alır ve Robert Yüksek, MIT, Harvard ve Massachusetts Üniversitesi Amherst’de eğitimci ve araştırmacı olarak kariyerine devam eder. Akademik kariyeri boyunca yayınlanan çok sayıda araştırma makalesi ve patenti vardır.

1982 yılında sadece 1000 Dolar öz sermaye ile kurduğu Kenan Systems, kısa zamanda 1000 çalışanı ve birçok ülkede faaliyet gösteren ofisleri ile telekomünikasyon yazılımı alanında lider şirketlerden biri konumuna gelir. Gerek Kenan Systems gerekse Dr. Şahin o dönemde bir çok ödül almış, Dr. Şahin 1998 yılında “Ernst & Young New England Yılın Girişimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

Kenan Systems 1999’da Lucent Technologies tarafından satın alınır. Dr. Şahin önce Bell Labs’in Yazılım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, daha sonra Lucent’da Yazılım Ürünleri Grubu Başkanlığı görevini üstlenir ve 2000 yılının sonuna kadar her iki görevde devam eder. 2003 yılında Dünya Ekonomi Forumu’nca “40 Teknoloji Önderi”nden biri olarak seçilen Dr. Şahin, 2004 yılında New England İş ve Teknoloji Derneği’nin ilk “Mükemmellik Çemberi” ödülünü alır.

Dr. Kenan Şahin’in 2002 yılında kurduğu ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü TIAX LLC, temiz enerji alanında yenilikçi fikirleri hızlandırma ve ticarileştirme amacı ile çalışan bir teknoloji şirketidir. Massachusetts’de Lexington ve Kaliforniya’da Cupertino ve Irvine’da faaliyet gösteren TIAX, 20 laboratuvarı, 100 mühendis ve bilim insanı çalışanı ile temiz enerji, enerji depolama teknolojileri, yeşil kimyasallar ve ileri malzemeler üzerine araştırmalar yapmaktadır. Dr. Şahin, aynı zamanda 2014 yılında kurduğu CAMXPower LLC şirketinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır. CAMXPower taşınabilir araç pilleri ve ulaştırma alanında faaliyet göstermektedir. Temel bilim araştırmacıları, üretim uzmanları ve hücre yapımcı uzmanlardan oluşan CAMXPower, Lityum- İyon pil pazarında malzeme ve bileşen teknolojileri üretmektedir.

Dr. Şahin 2006 yılında Uluslararası Boston Enstitüsü tarafından verilen “Altın Kapı Ödülü”, 2010 yılında ise “Ellis Island Onur Madalyası” ile ödüllendirilmiştir. İnovasyon ve teknoloji uygulamaları konusunda yazıları Technology Review, R&D Magazine gibi dergilerde yayınlanan Dr. Şahin, halen teknolojide inovasyon ve uygulamaları konusunda bir çok konuşma yapmaktadır.

Dr. Şahin’in ABD’de, MIT, Rekabetçilik Konseyi, Argonne Ulusal Laboratuvarı, Elektriksel ve Tıbbi Görüntüleme Cihazları Derneği, Boston Bilim Müzesi, Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Senfonisi ve American Field Service’de Yönetim Kurulu üyelikleri bulunmaktadır.

İnovasyon, girişimcilik ve teknoloji geliştirme alanlarında dünyanın en başarılı isimlerinden biri olan Dr. Kenan Şahin’e Fahri Doktora ünvanı verilmesi Boğaziçi Üniversitesi’nin özellikle son yıllarda bu konulara verdiği önemi ve gerçekleştirdiği inisiyatifleri öğrencilerine, mezunlarına ve topluma hatırlatarak, bu konulardaki girişimlerini sürdürme konusundaki kararlılığını ortaya koymaktadır. Öte yandan, Boğaziçi Üniversitesi ile bağını değişik vesilelerle ortaya koymuş olan Kenan Şahin öğrenci ve genç mezunlara bu konularda mentorluk yapacak, Boğaziçi Üniversitesi’nin A.B.D.’de bu yöndeki girişim ve oluşumlarına önemli katkı sağlayabilecektir.